history15.alle.bg

Най-интересните неща който незнаете

Най-интересните неща който незнаете
                                                                Единсвения вулкан в България

Единсвения вулкан в България се нарича Кожух.
Кожух е възвишение, високо 281 метра, което е разположено в Санданско-Петричката котловина.

Издига се на близо 200 m над съвременното корито на река Струма. Възвишението представлява остатък от стар вулканичен конус, който не е активен от близо 1 милион години. Той е прорязан от север на юг от река Струма, като край коритото ѝ има извори на топла минерална вода. Източните му склонове се спускат стръмно към речното легло. Възвишението е изградено от вулканични скали. Личат газови каверни и ниши. Има находища на флуориткалцит и арагонит. Възвишението условно разделя Санданско-Петричката котловина на Санданско и Петричко поле.

Името на възвишението идва от факта, че прилича на наметнат кожух. През 1962 година част от местността Кожух с площ от 0,4 хектара е обявена за природна забележителност. През 1971 година защитената площ е увеличена на 94,2 хектара.Климатът в местността е преходносредиземноморски, което способства за разпространението на преходносредиземноморска и средиземноморска тревна растителност и на някои топлолюбиви животински видове. Кожух е местообитание на различни видове змии. Тук се среща считаната за рядък вид котешка змия.

В източното подножие на възвишението е разположена известната местност Рупите.По южните склонове и подножие на възвишението Кожух се локализират останките от големия античен град Хераклея Синтика, съществувал в периода от 4 век пр.Хр. до 6 век сл.Хр.

На 27 юли 1955 година на Кожух е свален израелски пътнически самолет, нарушил въздушното пространство на България. При инцидента загиват всички 58 пътници – 51 пасажери и 7–членен екипаж. През 1958 година България е осъдена отМеждународния съд в Хага да заплати обезщетение на роднините на жертвите.В някои популярни печатни издания и електронни сайтове възвишението Кожух се определя като планина. Това твърдение отгеоморфоложка гледна точка е неправилно.


Най-интересните неща който незнаете
                                                     Духлата

Духлата (наричана още Боснешката пещера) е името на пещера, намираща се в югозападната част на Витоша, на десния бряг на река Струма, в близост до село Боснек в област Перникобщина Перник. Входът на пещерата е на самия път между Боснек и Чуйпетлово.

Духлата е най-дългата пещера в България (17 600 m) и дълбока 53 m. Представлява сложна многоетажна, лабиринтна система, разположена на 6 етажа. Името ѝ е свързано със звука, който вятърът издава при преминаването си през входа на пещерата. Духлата е една от най-сложните пещерни системи в България и е създадена от подземните течения на река Струма. Тя представлява лабиринт от тунели, галерии, подземни езера, водопади и синтрови образувания. В пещерата са установени 22 вида пещерни животни, сред които 6 вида прилепи. В пещерата има голямо разнообразие от пещерни образувания. През 1962 г. е обявена за природна забележителност. Духлата е добре проучена и картирана, а през 1962 година е обявена за природна забележителност. Пещерата е изключително природно богатство, а тръпката да покориш най-голямата българска пещера е несравнимо екстремно приключение, което привлича все повече и повече ентусиасти. Красотата на Духлата е обусловена и от великолепните пещерни образувания, които допълват вълнуващата картина на подземния ѝ свят. Има множество красиви синтрови езера по цялото ѝ протежение.

Най-интересните неща който незнаете
                                                             Най-старото дърво в България

Най-старото дърво в България (Гранитския дъб) се намира в село Гранит. Възрастта му се изчислява на около 1650 години. Короната му е 1017 кв. м, обиколката на стъблото - 7,45 м, а височината - 23,4 м. Той е поникнал през 334-335 година. Дървото буквално е изсъхнало през последните 20 години. От огромната прекрасна зелена корона днес е останал само един сух скелет с няколко живи клона, подкрепян от стоманена конструкция. Дъбът е основна туристическа атракция в района.


Най-интересните неща който незнаете
                                                                Райско пръскало

Райско пръскало, Калоферско пръскало или Голям джендемски водопад еводопад, намиращ се на Пръскалска река, ляв приток на Бяла река. Той е най-високият водопад на Балканския полуостров. Разположен е в Стара планина под връх Ботев. Намира се в Национален парк „Централен Балкан“, в природния резерват Джендема. Събира води от снежните преспи, разположени под върха, които образуват река Пръскалска, и има височина 124,5 метра. Водопадът дава началото на приток на Бяла река, чийто водосбор влиза в резерват Джендема. В подножието на водопада се намира хижа Рай — изходен пункт за посещението му. Местността и природата са впечатляващи, а скалите привличат много любители на скалното катерене. И независимо от това, че е посещаван от многобройни туристи, водопадът и местността са запазили непокътнатия си и чист облик.
Най-интересните неща който незнаете
                                       Окото  

Окото е ледниково циркусно езеро в Рила, второто от Седемте рилски езера. Езерото е с дълбочина 37,7 метра, площ от 68 декара и е разположено на 2440 метра надморска височина. Известно е още и с името Сърцето. Окото се оттича от североизточния си край към по-нискостоящото езеро Близнака. В близкото минало езерото е носило името Чанак гьол.

Окото е най-дълбокото от ледниковите езера на територията на Балканския полуостров и предпоследно езеро по един от най-популярните алпийски маршрути в нашите планини - обиколката на 'Седемте рилски езера'. Подходът към езерото започва при стръмния склон до южната част на езерото Бъбрека и следва отточната река на Окото. Оттам маркираната с червено пътека следва североизточната брегова линия и продължава стръмно нагоре през поредица от серпентини до най-високото езеро от групата - Сълзата. На 25.10.2005 г.двама български водолази - Румен Железаров - 'Водолазен център Марина Китен' и операторът Владимир Веков за първи път в историята на водолазното дело в България извършват уникално спускане в езерото, като достигат най-дълбоката му точка - 37.7 и установяват,че дълбочината му през годините се увеличава.Двамата водолази даряват на катедра 'Обща и приложна хидробиология' към СУ 'Климент Охридски' дънни седиментни отлагания и водни проби, които след анализ на учените с ръководител проф.д.б.н Яна Топалова показват изключителна чистота на водата.По време на водолазното спускане Владимир Веков заснема подводен документален филм, който дарява безвъзмездно на 'Национален парк Рила'.

Най-интересните неща който незнаете
                                 Белена

Остров Белене (или Персин, Беленски остров) е български дунавски остров, разположен от 560,5 до 576 км по течението на реката в Област ПлевенОбщина Белене. Площта му е 41,1 km2 и е най-големият български дунавски остров. Островът се явява четвъртият по големина дунавски остров след Житния остров вСловакия, Маргит и Чепел в Унгария.

Островът се намира североизточно от град Белене и има елипсовидна форма с дължина над 14 км и ширина до 5 км. От българския бряг го отделя дългия и тесен (минимална ширина 270 м) Беленски канал, в който се намират по-малките острови Магарица, Белица и Предел. Максималната му надморска височина е 23,9 м и се намира в северозападната част на острова и представлява около 9 м денивелация над нивото на река Дунав. Остров Белене е изграден от речни наноси, дебели 15-20 м, с долен — песъчливо-чакълест, и горен — предимно песъчливо-глинест хоризонт. Образуван е от съединяването на няколко по-малки острова. Понижениете участъци на острова (главно в източната част) представляват запълнени с глинести наноси изоставени речни ръкави. Големи участъци от тази част на острова при високи води на реката се заливат, а има и постоянни блата (Писчанско блато, Мъртвото блато) в североизточната му част. Почвите са алувиално и алувиално-блатни. Отделни части от острова са обрасли с влаголюбива растителност — върбатополатрепетлика и др. В миналото на острова са проведени мащабни отводнителни мероприятия и сега в централната и особено в западната му част, където надморската височина е по-голяма има обширни обработваеми земи. От град Белене до острова има изграден понтонен мост.

В миналото на острова се е намирал първият концентрационен лагер „Белене“, създаден още през 1944 г. с решение на Политбюро на БКП. Днес на негово място има функциониращ затвор в западната част на острова, а в източната е разположен природният резерват „Персински блата“, обявен през 1981 г. за защитена територия. В резервата има над 170 вида птици, някои от които са:блестящ ибисмалък корморанчерночела сврачкачервеногуша гъска. Северно от него е природният резерват "Персински блата".

Най-интересните неща който незнаете
                                                             Бургаският залив

Бургаският залив е най-големия залив на Българското Черноморие и един от най-големите в Черно море. Северната точка е вълноломът на пристанището в Поморие, а южен - нос Акин. Той има 41 км широчина, и 25 м максимална дълбочина, почти до мястото, където се намира летище Бургас в кв. Сарафово. Според неофициални данни други градове разположени на Бургаския залив саПомориеСозопол и Несебър. Бургаският залив е най-западната точка в Черно море.

Заливът става тесен на запад. Докато северното крайбрежие е по-ниско и има два големи полуострова в Несебър и Поморие, южната част на залива е по-груба с малки заливи и носове. Солеността на водата е около 17%; пясъкът е с магнетитен произход. Бургаските езера се намират във влажните зони на запад.

Има няколко малки острова в южната част на Бургаския залив: остров Свети Иван,остров Света Анастасия (старо име - Болшевик), остров Свети Петър и Змийският остров, познат още като остров "Свети Тома".

Най-интересните неща който незнаете
                                                        Софийската котловина

Софийската котловина или Софийското поле е котловина в западната част на България.

Котловината има площ от 1200 кв. км — най-голямата от Задбалканските котловини. Средната ѝ надморска височина е 550 м. На север и североизток котловината е отделена от Софийската планина, и Мургаш които са дялове от Стара планина. На юг и югозапад се намират планините ВискярЛюлин и Витоша. На югоизток се намират Лозенска планина и Вакарелската планина, които са части от Средна гора. Най-ниска е преградата от северозапад, където се намират Сливнишките височини.

Установено е, че в минали геоложки времена, след оформянето на дъното на котловината, течението на река Искър било препречено и цялата днешна Софийска котловина била превърната в голямо езеро. На това се дължат глино-песъчливитепочви, които покриват почти цялата котловина. Езерото изчезнало, след като милиони години по-късно реката пробила път през Стара планина и създала днешното си речно корито.

Софийското поле е най-голямото от полетата на Задбалканските котловини. То има елипсовидни очертания — с дълга ос от 75 км с посока северозапад-югоизток, ширина от 5 до 20 км и площ от 1200 км2. Климатът е умереноконтинентален. Средногодишната температура е 10°С. Поради малките валежи и плоския релеф речният отток е малък — 30-60 мм. Естествената растителност и животинският свят са силно повлияни от човека поради стопанската усвоеност.

Софийската котловина е богата на минерални извори — Горна баняПанчаревоБанкя и други. Тези извори, както и това, че цялата област е предразположена към различни сеизмични колебания, се дължи на разломния характер на котловината.

В Софийското поле и покрайнините на София има голям брой езера и блата. По-големите от тях са край ЧепинциЧелопечене,НегованКазиченеДолни БогровВраждебна и Димитър Миленков. Също така има и някои по-малки край БусманциНови ИскърДружбаКривинаСветовраченеИванянеСеславциКремиковциКубратовоГорублянеЛокорскоБотунец,БожурищеМало БучиноГолемо БучиноБачова махалаГорни БогровВердикалБенковскиПролешаЖитенМрамор,Мировяне и Доброславци.

От дълги години те са източник за набавяне на строителни материали (пясък, чакъл) за София. В миналото чрез зарибяване или по естествен път в тях са разселени ценни видове, като шарантолстолоббяла рибащука. Бреговете изобилстват с шавари и тръстика. Заради обилното обрастване и затлачването на по-плитките езера в района на Враждебна и Долни Богров те са се превърнали в недостъпни за риболов блата. Дъното на езерата е каменисто-песъчливо, покрито е с дебел слой тиня.

В момента разглеждате олекотената мобилна версия на уебсайта. Към пълната версия.